Italija edina država članica OECD-ja, v kateri se je kupna moč v zadnjih 30 letih znižala

Italija ostaja edina članica skupine OECD, v kateri se je kupna moč stalno zaposlenih v zadnjih treh desetletjih v povprečju znižala – za skoraj tri odstotke. Za primerjavo – v Franciji je zrasla za 31 in v Nemčiji za 34 odstotkov, v Sloveniji pa za 69.


Foto: EPA
Foto: EPA

Kljub navideznemu optimizmu vlade Giorgie Meloni ne kaže, da bi se situacija v kratkem popravila. Na to kažejo podatki o visokem proračunskem primanjkljaju in znova nižji gospodarski rasti.

Izračuni državnega statističnega urada Istat še niso dokončni, toda jasno je, da se je proračunski primanjkljaj Italije lani vrtel okoli 7,2 odstotka bruto domačega proizvoda. Trend se bo letos in v prihodnjih letih nižal – toda najvišje še dopustne triodstotne meje, ki jo predvideva evropski Pakt stabilnosti, Italija ne bo dosegla pred letom 2026.

Finančni minister Giancarlo Giorgetti zato pričakuje, da bo Bruselj že letos odprl postopek proti Italiji zaradi previsokega primanjkljaja, “kar se bo zgodilo tudi nekaterim drugim državam”, je dejal. Giorgetti bo sredi prihodnjega tedna predstavil tako imenovani dokument o gospodarstvu in financah, ki

Vir novice

Podobne teme:

    Ni objav