NAPOVED: dogajanje v zamejstvu od 3. do 6. 10. 2013

Knežji kamen

 

Preteklo soboto je ob koncu 52. Linhartovega srečanja – festivala gledaliških skupin Slovenije in zamejstva nagrado »Matička« za najboljšo predstavo v celoti prejela predstava »Umor v vili Roung« Dramske družine F. B. Sedej iz Števerjana (več na www.sedej.org), »Matička« za režijo pa njen režiser Frank Žerjal. Primorskim rojakom iskreno čestitamo za to lepo priznanje in spodbudo!

 

 

Rezultate nedeljskih volitev v avstrijski Državni zbor naslov na spletnih straneh celovških »Novic« povzema takole: »Volilna klofuta za veliko koalicijo, uspeh za NEOSe, BZÖ izpadel iz parlamenta«. Slovenska medijska poročila nasploh upravičeno izpostavljajo izvolitev dr. Angelike Mlinar (*1970 v Stari vasi), ki je kot predsednica vse-avstrijskegaLiberalnega foruma kandidirala za NEOS. Čestitke prvi slovenski koroški poslanki v avstrijskem Državnem zboru in veliko sreče pri uresničevanju njenega programa, ki zadeva tudi položaj avstrijskih manjšin! Angelika je seveda mdr. izvoljena članica Zbora narodnih predstavnikov koroških Slovencev. Dodati velja, da so z izboljšanim rezultatom zadovoljni tudi Zeleni, kakor tudi ne-parlamentarna Komunistična stranka Avstrije s prvim kandidatom dr. Mirkom Messnerjem.

V prejšnji okrožnici najavljeno oddajo Radia Slovenija oziroma Jurija Popova »Sedem desetletij za obujanje zgodovinskega spomina« o koroških protinacističnih odpornikih – tigrovcih si lahko priklikate na naslovu.

Ob tem lahko dodatno prenesemo še opozorilo, da si na spletnem portalu RTV Slovenija lahko priklikate in ogledate tudi novejši film o nastanku primorske himne »Vstala Primorska«.

 

Razpošiljanje te okrožnice sta mdr. prehitela dva torkova slovenska literarna dogodka na Dunaju: naSlovenskem znanstvenem inštitutu so predstavili zbirko „Slovenska biblioteka“ (v uredništvu dr. Erwina Köstlerja) s slovensko prozo od druge polovice 19. stoletja do osemdesetih let prejšnjega stoletja. Založbe Wieser, Drava in Mohorjeva so doslej skupno izdale prvih pet prevedenih knjig.

Hkrati je Slovenski kulturno-informacijski center v Avstriji (Skica) sinoči v kavarni Hummel predstavil besedilo slovenskega avtorja Mihe Mazzinija, ki ga je v nemščino prevedla  Metka Wakounig (skupaj z Ann Catrin Apstein-Müller) – Der König der klappernden Geister („Kralj ropotajočih duhov“). Knjige so vsekakor še na voljo za branje ob vedno daljših večerih.

Kot najavljen v prejšnji okrožnici, smo sinoči v Galeriji Družina v Ljubljani (Krekov trg 1) v prijetni in razmeroma številni družbi odprli razstavo likovnih umetnikov iz avstrijske Štajerske pod angažiranim naslovom »Revščina razburja – Arm macht wild«. Zanimivo razstavo, ki jo je pomagal pripraviti tudi naš klub, si lahko ogledate do 31. oktobra od ponedeljka do petka med 9. in 17. uro.

Dunajskih Slovencev in njihovih someščanov žal nismo uspeli pravočasno obvestiti, da je »Skica« v okviru Vienna Design Weeksinoči pripravila oblikovalsko delavnico »Kaj lahko design stori zame? Artritis«. Delavnico sta vodili Petra Černe Oven in Barbara Predan, profesorici na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani.

Verjamemo, da je bilo sinoči zanimivo tudi v prostorih Fundacije Poti miru v Posočju, kjer je Ines Beguš (Univerza na Primorskem, Koper) v predavanju »Drugačen narod, ločen od Furlanije, ki si vlada sam« predstavila upravno in sodno ureditev Nadiških dolin v času Beneške republike (1420–1797).Zgodovinarjem je namreč doslej uspelo večinoma pojasniti strukturo in delovanje teh samoupravnih lokalnih institucij, manj raziskana pa je ostala vsebina njihovih razprav, ki odsevajo življenje takratnih prebivalcev dolin.

Pred prehodom na izbor najav čezmejnih oblik sodelovanja naj ponovno opozorim, da večine koroških in drugih zamejskih prireditev ne moremo vključevati v naše okrožnice. Vabila najdete v tiskanih in elektronskih medijih. Tako nas je včeraj že dosegla nova številka biltena Krščanske kulturne zveze, ki mdr. vsebuje številne najave koroških in čezmejnih dogodkov do konca leta. Bilten si lahko ogledate

V četrtek, 3.10.2013,prihaja oz. je že prišel v Ljubljano na 13. festival »Tretja generacija« v Cankarjevem domu skupina Slovenskega upokojenskega društva Pliberk pod vodstvom Joška Hudla.

Drevi, v četrtek, 3.10.2013, ob 18.30 bo v Ljubljani v Virtualnem gradu (pod Razglednim stolpom) kot prvi v ciklu »Plemiške rodbine na Slovenskem« predaval akademik prof.dr. Peter Štih, in sicer na temo »Rodbina koroških Spanheimov in njihov pomen za slovensko zgodovino«. Spanheimi so bili skoraj poldrugo stoletje koroški vojvode, uveljavili pa so se tudi kot gospodje Kranjske in utemeljitelji vzpona srednjeveške Ljubljane. Mdr. so z njimi po Brižinskih spomenikih povezane prve zapisane slovenske besede. Vstopnice na predavanje (po 3 € za odrasle in po 2 € za mladino in upokojence) si mdr. lahko nabavite pri spodnji postaji tirne vzpenjače ter si s tem zagotovite znižano ceno povratne vozovnice.

Drevi, v četrtek, 3.10.2013, ob 19.00 bo imelo svoje redno mesečno srečanje naš partnerski Klub Korošcev – Ljubljana: v kavarni »Kava-čaj« – Slamič, Kersnikova 1, bo Slovenjgradčan Dare Stojan predstavil delovanje Evropskega ekonomsko-socialnega odbora, katerega član je že več let kot predstavnik malega podjetništva. Če se bo vse izteklo po dogovoru na sobotnem mariborskem srečanju društev, družb in klubov slovensko-avstrijskega prijateljstva, bo za presenečenje večer obogatil koroški glasbenik, ki deluje na Dunaju…

Tradicionalni festival »Steirischer Herbst« (Štajerska jesen) bo letos vključeval nekaj slovenskih kulturnih prireditev. Tako že drevi, v četrtek, 3.10.2013 ob 19.00 »Kuratorendialoge« (dialogi kuratorjev) s predstavnico Pavlove hiše iz Potrne, Elisabeth Arlt ter s Christianom Eggerjem. Več o kraju dogajanja Künstlerhaus, Halle für Kunst & Medien. V priponki »slowVeranstaltungen_Okt2013« pa dodajam že kar zdaj najavo več drugih oktobrskih prireditev štajerskih Slovencev in njihovih prijateljev.

Od četrtka do sobote bodo Dunaj preplavili »slovenski valovi« v organizaciji »Skice«. Prejeti program z »linki« na podrobne opise posameznih dogodkov in brez ilustracij poskušam strniti takole:

Slovenia on Waves

Festival Waves Vienna s prizorišči, kot so Clubschiff, Fluc Wanne ali Flex Café, poteka letos tretjič in tokrat je v fokusu tudi Slovenija. V treh dneh festivala bo nastopilo 9 slovenskih skupin, na konferenci bodo slovenski glasbeni sceni namenjeni trije paneli. Slovenski fokus, imenovan »Slovenia on Waves« v sodelovanju s Skico in Kinom Šiška pripravlja SIGIC – Slovenski glasbenoinformacijski center.

Koncert – četrtek, 3. oktober, 20h (do 20.45), FM4 Riverboat @ Clubschiff, Schwedenplatz, 1010

It’s Everyone Elsenoise industrial hardcore synth pop. Eksplozija čustev, ki doni med oglušujočim krikom in besom ter lirično čustveno izpovednostjo, med njegovimi pa najdemo tako ljubitelje noisea kot tudi sodobnih plesnih godb. Več>>

Koncert – četrtek, 3. oktober, ob 20h (do 20.45), Red Bull Brandwagen

Kill Kenny– Alter Rock. Kvartet Kill Kenny je v kratkem času postal poosebljenje prvinskega rocka z ravno dovolj hrapavimi rifi, nalezljivimi melodijami in prepoznavnim, izstopajoče raskavim vokalom, da predre navidezno razliko med sredinskim in alternativnim rockom. Več>>

Koncert- petek, 4. oktober, ob 3h (do 4.30), Fluc Wanne, Praterstern 5, 1020 Wien

Milk Drinkers– electro / dance-punk. Slovenska elektronska scena je vedno živa in pogosto prestopa lokalne meje, prav Milk Drinkers pa je brez dvoma naslednje ime te scene, ki si ga velja zapomniti. Več>>

Koncert- petek, 4. oktober, ob 4.30 (do 6h), Fluc Wanne, Praterstern 5, 1020 Wien

Ian Green– tech house / techno. Mladi ljubljanski producent namreč ni le aktiven glasbenik, temveč tudi ustanovitelj založbe in multimedijskega kolektiva Chakra. Njegov stil se je v naslednjih letih precej spremenil, trenutno se osredotoča na zmes tech housa in techna s primesmi progresive. Več>>

Oblikovalska delavnica– petek, 4. oktober, 10h – 18h, Rumänisches Kulturinstitut, Argentinierstrasse 39, 1040 Wien

Kaj lahko design stori zame? Demenca. Delavnica v okviru Vienna Design Week.

Vpogled v teorijo in prakso storitvenega oblikovanja, ki temelji na metodologiji štirih korakov: odkrij – raziskuj – reši – vzdržuj.Na delavnici bomo iskali odgovore na: kako lahko oblikovanje spreminja, preoblikuje, posega in v končni fazi izboljša naše počutje, zdravje in zdravstvene storitve, s katerimi se vsi sčasoma srečamo? Delavnici vodita Petra Černe Oven in Barbara Predan, profesorici na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. – Udeležba je brezplačna, prijave na office@skica.at. – Več>>

Koncert- petek, 4. oktober, ob 20h (do 20.45), Red Bull Brandwagen

The Toronto Drug Bust– rock ‘n’ roll / indie. Tako je. Ni le rock ‘n’ roll. Je tudi indie. In tu se najde tudi slovenski The Toronto Drug Bust, skupina, ki je med že standardnimi imeni domačega rock ‘n’ rolla završala z zapuščino Rolling Stones v glavi in aktulanostjo The Black Keys v glasbi. Več>>

Koncert- petek, 4. oktober, ob 20.45 (do polnoči), Beat Boxx, Tempelgasse 4, 1020 Wien

N’Toko– hip-hop / electro. N’toko je nedvomno prvi jezik in usta slovenskega hip-hopa. N’toko je kot reper postal znan po svojih tehničnih veščinah in rapidni hitrosti, s katerimi je osvojil dve državni prvenstvi v prostem repanju zapored. Več>>

Sprehod- petek, 4. oktober, ob 16h ter sobota, 5. oktober, ob 11h, »Evropski kraji Dunaja – EUNICov sprehod po mestu« – v okviru EUNIC Week 2013. Evropski kraji v avstrijski prestolnici pripovedujejo o kulturnih in zgodovinskih vezeh 14 držav na mesto Dunaj. Dva različna sprehoda ponujata enkratno priložnost spoznavati evropsko kulturno raznolikost. Znani kraji pripovedujejo nove zgodbe, znane zgodbe dobijo nove podobe. – Sprehod A: Finska, Portugalska, Češka, Madžarska, Poljska, Romunija, Slovaška (zbirališče: Musikverein, pri vhodu). – Sprehod B: Gruzija, Slovenija, Hrvaška, Velika Britanija, Švedska, Francija (zbirališče na vogalu Stephansplatz/ Jasomirgottstraße). Sprehod je brezplačen, prijave na eunic@institutfr.at.

Koncert – sobota, 5. oktober, ob 20 h (do 20.45), FM4 Riverboat @ Clubschiff, Schwedenplatz, 1010 Wien

Werefox– alternative rock. Skupina Werefox se je v kratkem času svojega delovanja hitro zavihtela na sam vrh sodobnega slovenskega rocka, kar ne čudi, saj so v njej izkušeni glasbeniki, zastavonoše alternativnega rocka. Werefox je bend, ki se napaja v raznolikih vrelcih rocka, zato da bi iz njega izžel svežino in jo serviral na seksi ubijalski način. Več>>

Koncert- sobota, 5. oktober, ob 20.15 (do 21h), Flex Café, Am Donaukanal, 1010 Wien

Coma Stereo– space rock / post-punk / ambiental rock

V živo je Coma Stereo zmes svojega devetletnega delovanja – od dolgih, skoraj vesoljskih skladb pridemo do udarnih post-punkovskih komadov. Zelo pesniška besedila so le pika na i, bend pa že s samim instrumentalom skrbi za stalno pozornost občinstva.Več>>

Koncert- sobota, 5. oktober, ob 22.30 (do 23.15), FM4 Riverboat @ Clubschiff, Schwedenplatz, 1010 Wien

New Wave Syria– electronic / lo-fi / circuit-bent / pop. Analogni sintetizatorji, DIY miselnost in circuitbending so imeli velik vpliv na njuno ustvarjanje glasbe in širše dogajanje okrog nje. Značilni za njuno glasbo so dovršene, občasno distorzirane melodije in razgibani beati, kontrast med tihim in glasnim ter efektirani vokali.Več>>

 

V soboto, 5.10.2013 ob 10.00se bo pri Kovaču na Obirskem pričelo letošnje srečanje Društva slovenskih pisateljev v Avstriji”Literat sreča založnika“. Referirali bodo uredniki iz Slovenije, Mitja Čander, Petra Vidali in Orlando Uršič ter večjezični založnik Thomas Schuster, na okrogli mizi bodo sodelovali tudi uredniki koroških založb Drava, Fran, Mohorjeva in Wieser, popoldanski delovni program pa se bo zaključil z branjem mladih ter priznanih pisateljic in pisateljev.

V soboto, 5.10.2013 od 12.00 do 21.00celovški univerzitetni kulturni center »Unikum« v Tablji (Pontebba/Pontafel) v Kanalski dolini prireja še en čezmejni dogodek – »koreografski eksperiment s premagovanjem ovir« »Parkour de danse«. Več informacij, tudi o prijavah na www.unikum.ac.at.

V soboto, 5.10.2013 ob 19.00bodo v Galeriji Šikoronja v Semislavčah/Rožeku odprli razstavo slik Gustava Januša»Slike dneva«, »… in predvsem vijoličasta : hommage prof.Hansu Hetzendorferju«. Ljubljanski gost Lado Jakša bo na temo Januševe poezije in likovnih del ob odprtju razstave dodal fotomultivizijo in koncert. Razstava bo na ogled do 10. novembra od petka do nedelje od 15.00 do 18.00. Več na www.galerie-sikoronja.at.

V soboto, 5.10.2013zvečer se bo pričela »Dolga noč muzejev« z zanimivimi prireditvami tudi v več krajih južne Koroške. Med najbolj zanimivimi in z najštevilčnejšo udeležbo bo ob 19.00 na celovški železniški postaji krstna izvedba slovenske kitice skladbe Güntherja Antesbergerja »Heimat im Süden – Kärnten, Koroška«. Začenja se takole: »Kärnten, Koroška, naša dežela, dom si za nas, zgodovinski kraj. Kärnten, Koroška, ljubljena mati, nekdaj in danes in vekomaj….«

V nedeljo, 6.10.2013 ob 10.00vabi Koroška Konsenzna skupina na pokopališče v Velikovcu na prvo skupno spominsko slovesnost na grobišču padlih brambovcev in (dveh) majstrovih borcev. Tudi ta spravno naravnana slovesnost s krajšim dvojezičnim programom naj bi intonirala teden, ki ga bo zaznamovala 93. obletnica koroškega plebiscita.

V nedeljo, 6.10.2013 ob 15.00bo v Kulturnem domu v Pliberku na sporedu še ena ponovitev drame »Med zakoni in vestjo« Mitje Šipka, ki ga na Koroškem poznajo predvsem kot igralca in vodjo moškega pevskega zbora „Šentanelski pavri“. Igro je za Oder 73 režiral Joško Hudl.

 

Besedilo: JanezStergar, Klub koroških Slovencev v Ljubljani in Inštitut za narodnostna vprašanja, Ljubljana

 

Podobne teme: