Banka Slovenije: Realni dohodki gospodinjstev se krepijo. Kaže na dvig gospodarske dejavnosti.

Razpoložljivi podatki za drugo četrtletje po navedbah Banke Slovenije nakazujejo močnejšo krepitev gospodarske dejavnosti v Sloveniji. Trg dela ostaja robusten, inflacija se umirja, pri čemer se ohranja visoka rast cen storitev.


Primanjkljaj javnih financ se znižuje. Foto: MMC RTV SLO/Maja Ikanović
Primanjkljaj javnih financ se znižuje. Foto: MMC RTV SLO/Maja Ikanović

Po navedbah Banke Slovenije so se izboljšale razmere v predelovalnih dejavnostih, pogoji za nadaljnjo rast domače porabe pa so ostali ugodni, saj se realni dohodki gospodinjstev krepijo. Ob tem v centralni banki prepoznavajo večje zaupanje porabnikov in tudi rast števila prenočitev tujih turistov, nadaljevala pa se je tudi realna rast vrednosti kartičnih plačil in dvigov na bankomatih. Na drugi strani pa v Banki Slovenije opažajo, da se je začela opazneje umirjati gradbena aktivnost.

Ob širokem naboru podatkov za drugo četrtletje povprečna ocena kratkoročnih napovednih modelov trenutno nakazuje enoodstotno četrtletno rast BDP-ja. V prvem trimesečju je sicer gospodarska dejavnost na

Vir novice

Podobne teme:

    Ni objav